Zaznacz stronę

10. Analiza wielokryterialna farsą za 120tys?

Drogi czytelniku, czy pamiętasz wypowiedzi pana Klimaszewskiego o tym, że „decyzje nie zostały podjęte” odnoście samej spalarni, a tym bardziej odnośnie lokalizacji?

Pan Klimaszewski wiele razy powtarzał, że została zamówiona analiza wielokryterialna dotycząca planowanej instalacji. Miała ona odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy spalarnia jest nam w ogóle potrzebna.

Analiza

A czego się dowiedzieliśmy z analizy?

 • W ciągu 15 lat musimy zwiększyć!!! ilość wytwarzanych odpadów o ponad 72%, aby planowana wydajność spalarni 100 tys. ton miała sens!? Czy celem bielsko-bialskiej spalarni jest spalanie cudzych śmieci? Kto ma w tym interes?
 • Aglomeracja Beskidzka jest położona w woj. „wielkopolskim”. Niestety mimo, że zapłacono 119 tys zł za analizę, otrzymaliśmy we fragmentach powielony raport.
 • 90% analizy poświęcone jest rozważaniom na temat wyższości „pieca w kropki nad piecem w ciapki” oraz czy piec ma spalać papier toaletowy czy śniadaniowy?
 • To jaki piec powinien zostać zastosowany wybrano po części na postawie „jakie piece są najczęściej montowane”. A jakie są montowane? Odwołując się do ustawy o zamówieniach publicznych zawsze najtańsze.

Z analizy nie dowiesz się:

 • Jakie są inne warianty zarządzania odpadami poza spalarnią!
 • Jak Bielsko-Biała zrealizuje obowiązek 65% recyklingu odpadów do 2035r jeśli, spalarnia będzie potrzebowała śmieci do funkcjonowania? Skąd weźmie śmieci jeśli zabraknie ich w aglomeracji beskidzkiej? Kto zapłaci za postój spalarni?
 • Jak „sprzedać” ciepło wytwarzane przez spalarnię, nie narażając na straty spółki miejskiej Therma. Uwaga! Therma deklaruje, że po modernizacji zabezpiecza potrzeby miasta na 40 lat!!! Oczywiście jest to energia oddalona od Wapienicy ale wystarczy modernizacja traktów ciepłowniczych aby niewykorzystaną moc z EC1 spożytkować.
 • I ile będzie kosztować spalenie odpadów? W Rzeszowie włodarze planowali palić śmieci przy stawce 280zł za tonę, a Warszawa podbiła tą stawkę do ponad 700zł za tonę.

  Już teraz biorąc pod uwagę brak dotacji z EU, opłaty za emisję CO2 szacunkowy koszt spalenia 1 tony wyniesie około 550zł/tona. Jeśli doliczymy wysokie kary za nie spełnienie minimum recyclingu, koszt spalenia 1 tony będzie dużo wyższy.
 • Ile będziemy płacić za spalenie odpadów biorąc pod uwagę podatek od tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi (800 EUR/t), opłata od emisji CO2 (25 EUR/t) oraz podatek od spalania odpadów?

Czytając analizę, da się odnieść wrażenie, że cała analiza miała udowodnić jedną tezę. Spalarnia jest potrzebna i musi być umiejscowiona w dzielnicy Wapienica. Skąd ten wniosek?

Z analizy możecie dowiedzieć się, że z 6 lokalizacji największe poparcie społeczne dla spalarni jest między innymi w Wapienicy!!!

Czy możemy prosić kopię przeprowadzonej ankiety wśród mieszkańców Wapienicy???